הפחתה או ביטול מזונות

חוזים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מתי ניתן לבקש מבימ”ש להפחית ו/או לבטל את המזונות שנפסקו לטובת קטינים?

הכלל הרווח הוא כי בכדי לבקש מבימ”ש להורות על הפחתת דמי המזונות ובמקרים חריגים אף לביטול המזונות, יש צורך להוכיח שינוי נסיבות מהותי שלא היה ידוע במועד מתן פסה”ד ו/או שלא היה ידוע במועד עריכת ההסכם.

פעמים רבות נשאלת השאלה מהו אותו “שינוי נסיבות מהותי”? ובכן, אין לכך תשובה חד משמעית ובימ”ש שידון בתביעה, יצטרך לפסוק עפ”י המקרה הספציפי שעומד בפניו.

כך לדוגמה, נקבע לא אחת כי הולדת ילדים נוספים מנשואים שניים, לא בהכרח תביא להפחתת תשלומי מזונות קטינים.

מנגד, במצב בו יש הרעה משמעותית בשכר העבודה/פיטורין, מחלה קשה שאדם חלה בה ולא היה יכול לצפות אותה מראש וכיו”ב, יהיה לבימ”ש “קל” יותר לקבל את הטענה בדבר קושי בתשלום המזונות וכפועל יוצא מכך, להפחתתן.

כמובן, שלאור ההלכה החדשה שנקבעה בבימ”ש העליון (בבע”מ 919/15), נבדקת גם השהות של הקטינים עם החב במזונותיהם (בדרך כלל האב). דהיינו, ככל ולאחר מתן פסה”ד המשמורת הפכה להיות יותר שוויונית ומאוזנת, כך גם סביר יותר שיהיה מקום לתביעה להפחתה/לביטול מזונות.

במקרים מסוימים גם כאשר מדובר בילד “מרדן” (סרבן קשר) ואולי אף במקרים בהם הקטין עבר לפנימייה וכל הוצאותיו ממומנות ע”י הפנימייה, עשוי בימ”ש לקבל תביעה להפחתה/לביטול מזונות.

כיום, המגמה הפכה להיות יותר מקילה. כך, דלתות בימ”ש יוכלו להיפתח לאדם המבקש להפחית ו/או לבטל את דמי המזונות לא רק במצב של שינוי נסיבות מהותי, אלא אף במקרים של שינוי נסיבות עובדתי.

בפס”ד שניתן בעת האחרונה בביהמ”ש המחוזי מרכז-לוד, עמ”ש 62263-10-17 ע.ל. נגד ס.ק. נקבע (סעיף 33 לפסה”ד) כי:

“לסברתנו, דרך הביניים אשר ראוי יהיה להלך בה בנסיבות אלו בהן נקבעו המזונות בהסכמה בין הצדדים במסגרתו של הסכם גירושין כולל, היא כי לצורך שינויי המזונות המוסכמים יהא צורך להוכיח ראשית דבר שינוי נסיבות עובדתי, אך ורק אם יוכח שינוי שכזה שומה יהא על בית המשפט להעריך ולשקול את מצב הדברים לאור המצב המשפטי הקיים כיום, היינו לרבות השפעתה של הלכת 919/15 על שיעור המזונות אותו ראוי לקבוע. זאת ועוד – כאמור לעיל, אנו סבורים, כי נוכח השינוי העצום שהביאה בכנפיה הלכת 919/15 יהא ראוי כי בית המשפט יבחן את סוגיית שינוי הנסיבות העובדתי בעין מקילה יותר ופחות קפדנית מזו שנהוג היה עד כה ע”פ פסיקת בתי המשפט בעניין פייגה ובעניין גלעדי הנ”ל”.

אם כן, ראינו שכיום הדרך להגשת תביעות להפחתה ו/או לביטול מזונות קטינים נגישה יותר ומקילה יותר אך צריך לזכור, כי אין “רשימה סגורה” ובימ”ש יבחן כל מקרה לגופו בטרם ייענה לסעד של הפחתה/ביטול מזונות.

לייעוץ נוסף, מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו עוד היום לקביעת פגישה ללא כל התחייבות

יצירת קשר
close slider

עו”ד יונתן דוד: 052-5055088
עו”ד אפרים לוזון: 052-3486993